Main menu
29.5.2014

Wtrysk

Polmer konsekwentnie stawia na rozwój technologiczny. Inwestujemy w najnowocześniejsze maszyny i technologie wytwórcze. Naszą podstawową metodą produkcji elementów z tworzyw sztucznych jest formowanie wtryskowe, zwane prościej wtryskiem. Jest to powszechnie stosowana metoda, przydatna zarówno w wytwarzaniu całych elementów, jak i dekoracji detali z tworzyw sztucznych.

Dysponujemy 24 wtryskarkami o sile zamykania od 200t do 1050t, co umożliwia zróżnicowaną produkcję pod względem wielkości oraz gramatury produktu.

Przetwarzamy tworzywa sztucznego wielu rodzajów:

Postanowiliśmy opisać czym zajmuje się nasza firma – jakiego procesu technologicznego używamy najczęściej i jakie tworzywa wykorzystujemy. Te podstawowe wiadomości z pewnością pomogą zaznajomić się z szerokimi możliwościami produkcyjnymi naszej firmy.

Wtrysk – co to właściwie jest?

Wtryskiwanie jest cyklicznym procesem, w którym materiał w postaci granulatu jest pobierany przez śrubę ślimakową, a następnie topiony i sprężany, po czym następuje faza wtrysku stopionego tworzywa do specjalnej formy gdzie jest zestalane a następnie wypychane z formy. Tu kończy się faza tworzenia przedmiotu tzw. wypraski. Dzięki dobrze zaprojektowanym formom i odpowiednio dobranym parametrom proces ten jest całkowicie automatyczny.

Jakie są cechy charakterystyczne procesu wtryskiwania?

Jest to cykliczny, elastyczny, w pełni zautomatyzowany i wydajny proces. Nadaje się do produkcji wyrobów bryłowych pełnych, skomplikowanych, kompozytowych, dwuskładnikowych, wielokolorowych, wyrobów o zmiennej gęstości, zespolonych (tworzywo – metal, itp.) o masie rzędu 10-2 grama do 105 grama. W wyniku produkcji otrzymuje się stosunkowo niską ilość odpadów.

Jak wygląda cykl wtrysku?

Zarówno dla wtryskarki tłokowej jak i ślimakowej proces wtrysku przebiega podobnie.

  1. Zamknięcie połówek formy, za pomocą mechanizmu zamykającego przesuwającego się po prowadnicach;
  2. Dosunięcie cylindra wtryskowego do formy tak, aby dysza cylindra zetknęła się z tuleją wtryskową formy;
  3. Wtryśnięcie uplastycznionego tworzywa przez dyszę do formy za pomocą suwu roboczego tłoka i ślimaka do formy;
  4. Uzupełnienie skurczowego ubytku tworzywa poprzez docisk wywołany minimalnym przesunięciem tłoka lub ślimaka wtryskowego;
  5. Odsunięcie tłoka lub ślimaka wtryskowego od formy. Ślimak wykonuje ruch obrotowy pobierając nową porcję tworzywa do następnego procesu wtrysku. Jednocześnie następuje najdłuższa część cyklu – chłodzenie;
  6. Otwarcie formy i usunięcie wypraski.

Ciekawostka

Podział wtryskarek pod względem wielkości określa się przez miarę w tonach siły docisku formy. Np. AAA 650 Symbol ten oznacza producenta (przykładowo AAA)oraz siłę docisku formy czyli 650 ton! Często w oznaczeniu wtryskarki określa się również miarę pojemności cylindra.

Comments are closed.

Zobacz, jakie technologie wykorzystujemy do produkcji i dekoracji elementów

Certyfikat TuvCertyfikat Tuv